Helmintai - Grėsmė sveikatai
Ką derėtų žinoti apie helmintus
Helmintozės yra kirmėliniai susirgimai, kuriuos sukelia į žmogaus organizmą patekusios parazitinės kirmėlės
Šios kirmėlės dar vadinamos helmintais. Jų būna įvairių
Pastaraisiais metais žmonės vis dažniau užsikrečia parazitinėmis infekcijomis. Tai siejama su dažnesnėmis tarptautinėmis kelionėmis į trečiąsias šalis.
Parazitinės infekcijos gali sukelti tokius simptomus kaip nuovargis, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, vėmimas, rėmuo, drebulys, skrandžio skausmai, apetito praradimas.
Kuo helmintai pavojingi ?
Nors šie susirgimai retai baigiasi mirtimi, bet sekina organizmą ir sukelia daugybę įvairių negalavimų: bendrą silpnumą, viduriavimą, pilvo skausmus, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, galvos skausmą, odos bėrimus, kosulį, regos sutrikimus, mažina apetitą, trikdo miegą ir pan.
Helmintai išskiria savo medžiagų apykaitos produktų, tad gyvendami žmogaus organizme jį nuolat nuodija.
Nuodingas šių medžiagų poveikis gali pasireikšti :
alerginėmis reakcijomis, audinių patinimais, raumenų ir sąnarių skausmais, padidėjusiais limfmazgiais ir kitais negalavimais.
Taip pat helmintai mechaniškai žaloja ir ardo audinius bei organus, kuriuose gyvena (lervų migracija audiniuose, žarnos sienelių pažeidimai helmintų prisitvirtinimo vietose, žarnų peristaltikos sutrikimai, spazmai, žarnos spindžio užkimšimas, įvairių organų spaudimas ir t. t.).
Šie pažeidimai gali pasireikšti :
pilvo skausmais, viduriavimu, pykinimu, vėmimu, anemija ir įvairiomis kitomis sveikatos problemomis.
Kartais helmintozė gali imituoti lėtinę ligą, pavyzdžiui vėžį arba mažakraujystę.
Parazitinių kirmėlių arba jų lervų invazija į žmonių organizmą (helmintozė) klastinga tuo, kad ilgą laiką gali būti besimptomė arba sukelti simptomus, kurie būdingi kitoms ligoms.
Tokiu atveju asmuo praranda brangų laiką, o tuo metu jo kūne dauginasi ir savo purviną darbą atleika parazitai.
Jei pastebėsite vieną ar daugiau iš toliau aprašytų simptomų – nereikia atidėlioti – skubėkite pas gydytoją ir atlikite visus reikiamus tyrimus, reikalingus nustatyti diagnozei.
Parazitams patekus į organizmą gali:
-Sutrinkti virškinimo trakto veikla. Infekcinės ligos, pvz. askaridozė, enterobiozė ir kitos dažnai sukelia pykinimą, apetito praradimą, nevirškinimą, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą, pilvo pūtimą.
Jei parazitai užkemša tulžies latakus, gali išsivystyti visi geltos simptomai – tamsus šlapimas ir šviesios išmatos, pagelsta oda;
-Svyruoti kūno svoris tiek į didėjimo, teik į mažėjimo pusę. Asmuo tampa pavargęs, irzlus, nemiega;
-Kilti alerginių reakcijų. Ypač turėtų įspėti tai, jei anksčiau jų neturėjote, o dabar jų atsirado;
-Hemoglobino lygio sumažėjimas ir anemija;
-Kvėpavimo organų uždegimas – kosulys, sloga, karščiavimas;
-Raumenų ir sąnarių skausmas, patinimas;
-Vidaus organų padidėjimas – kepenų, inkstų;
-Niežulys išangės srityje.
Kur gyvena helmintai?
Jie randami raumenyse, smegenyse (cisticeroze), plaučiuose (paragonimoze), kepenyse (echinokokoze). Parazitai, tokie kaip filarijos, gali paveikti limfinę sistemą.
Dažniausiai jie gyvena žmonių žarnyne. Vieni maitinasi jūsų maistu, verčia jaustis alkanu po kiekvieno valgio ir neleidžia priaugti svorio. Kiti vartoja raudonuosius kraujo kūnelius ir sukelia anemiją.
Atsikratyti kirminų padeda tam tikri antihelmintiniai preparatai . Paprastai gydymo kursą reikia kartoti kelis kartus. Patartina gydytis visai šeimai.
Helmintozės gydymas Žinoma, helmintozės gydymą turėtų paskirti ir prižiūrėti gydytojas, tačiau vartojant tam tikrų žolelių galima paspartinti parazitų iš organizmo pašalinimą ir tolesnį žmogaus atsigavimą.
Be to, jos suteikia pagalbinį poveikį
-stimuliuoja tulžies gamybą ir paspartina parazitų veiklos produktų pašalinimą iš organizmo. -Naikina parazitus visose išsivystymo stadijose -Atkuria žarnyno mikroflorą -Sukuria aplinką, kuri saugo nuo parazitų vystymosi
Comments